Tula scribit

Jabn i Jastysis – część XV

Jabn i Jastysis

Wstyd przyznać,

ale były takie czasy, gdy Jastysis mogła z czystym sumieniem powiedzieć do Jabna w trakcie rozmowy o śmierci jednego z nich:

– Gdybym umarła, to byś sobie sam poradził, a ja bez ciebie nie.

Jabn zawsze przeżywał takie rozmowy, wczuwał w ten imaginowany stan ducha.

– Bym sobie nie poraaadził…

Jastysis cieszyło w głębi ducha, że jest tak ważna dla Jabna, że twierdzi on, iż byłoby mu ciężko bez niej. Jedynie twierdzi, bo wiadomo, że dałby radę. Od czasu, gdy uwierzyła w siebie, też „jedynie twierdziła”.

Zmieniły się słowa Jabna po przeczytaniu pewnego poradnika o miłości, w którym autorka przestrzega przed uważaniem ukochanej lub ukochanego za jedyny sens w swoim życiu. Poradnik wpisał się znakomicie w naturalną ewolucję światopoglądu na miłość Jastysis i Jabna. Oni też z czasem odkryli, że człowiek sam sobie nadaje sens, ma siebie. Miłość jest pięknem i potęguje ten sens, który jest od urodzenia w każdym z nas.

Od czasu poradnika Jabn odpowiadał:

– Poradziłbym sobie.

W tych dwóch słowach zawarta była wielka treść, którą znała Jastysis: Teraz czuję, że bym sobie bez ciebie nie poraaadził. Wiem jednak, bo nie jestem głupi, że żyłbym dalej i radził sobie w większości dziedzin życia, tak jak było zanim poznałem ciebie, bo ty nie uczyniłaś mnie przecież życiowym kaleką. Moje życie nadal miałoby sens, bo byłbym ja. Ciebie nie byłoby, ale nadal byłaby nasza miłość. Miłość nie staje się gorsza tylko dlatego, że trwała za krótko, ktoś odszedł przedwcześnie. Miłości nie mierzy się kalendarzem, amperomierzem ani linijką. Nie wiem, czy w ogóle się ją mierzy i nie obchodzi mnie to zupełnie. Próbować określić miłość, czym i jaka jest, to jak trafić kamieniem w mały dołek 100 metrów dalej. Może kiedyś mi się uda.

Wolę patrzeć w twoje oczy, póki mogę.

***

 

 

Zobacz również:

Takie tam o ludziach dobrych i niedobrych

Zusammenfassung des Jahres (spokojnie, tekst jest po polsku)

Pomóżmy ludzią pisać bardziej czytajmy dziecią


Follow my blog on Follow on Bloglovin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.